Previous Champions

ELLOUGH PARK PREVIOUS CHAMPIONS

EP LEAGUE EVENTS

OPEN GRAND PRIX

2002 – 1st Steve English 2nd Matt Bond 3rd Sam Payne

2003 – 1st Joe Larkin 2nd Tom Ashton 3rd Steve English

2004 – 1st Matt Bond 2nd Dave Flaherty 3rd Steve English

2005 – 1st Steve English 2nd Tom Mee 3rd Tony Rumball

2006 – 1st Tony Rumball 2nd Ben Binder 3rd Sean Curtis

2007 – 1st Mel Paul 2nd Jamie Grieve 3rd Andy Horne

2008 – 1st Andy Horne 2nd James Barnes 3rd Roger Barnes

2009 – 1st Andy Horne 2nd James Barnes 3rd Roger Barnes

2010 – 1st James Barnes 2nd Andy Horne 3rd Guy Newstead

2011 – 1st Guy Newstead 2nd Luke Dickerson 3rd Ollie Thorn

2012 – 1st Alex Ready 2nd Grant Newstead 3rd Andy Horne

2013 – 1st Alex Ready 2nd Tom Griffiths 3rd Ian Howes

2014 – 1st Tom Griffiths 2nd Ian Howes 3rd Seb Fisher

2015 – 1st Tom Griffiths 2nd Ian Howes 3rd Aaron Pritty

OPEN ENDURANCE

2003 – Gill Building (Nick Gill, Andrew Gill)

2004 – Max Downforce (Matt Bond, Dereck Flegg, Tom Ashton)

2005 – Red Dot (Tom Morfoot, Tony Rumball)

2006 – Brown Streak (Tony Rumball, Steve English, Heidi Bacon)

2007 – No Series

2008 – No Series

2009 – No Series

2010 – No Series

2011 – Pulham Pigs (Sinclair Glover, Steve Algar, Jerry Scoggins)

2012 – Ninpo (Ian Sandell, James Pearce)

2013 – GP Exiles (Alex Ready, Alex Vingoe, Chris Lodge)

2014 – Pulham Pigs (Sinclair Glover, Steve Algar, Jerry Scoggins)

2015 – Bro Racing (Dan Walker, Luke Walker)

JUNIOR LEAGUE

2003 – 1st Olly Larkin 2nd Jamie Wilkinson 3rd Lee Henderson

2004 – 1st Damien Swan 2nd Chris Goldsmith 3rd Jamie Grieve

2005 – 1st Tom Morfoot 2nd Chris Peck 3rd Jamie Grieve

2006 – 1st Steven Hindry 2nd Toby Canham 3rd Martin Watts

2007 – 1st Chris Long 2nd Tom Sykes 3rd Kieran Rudrum

2008 – 1st Jamie Cummings 2nd Kieran Rudrum 3rd Chris Cook

2009 – 1st Jake Dewbery 2nd Alex Vingoe 3rd Luke Dickerson

2010 – 1st Ryan Cummings 2nd Harry Holdbrook 3rd Luke Dickerson

2011 – 1st Harry Holdbrook 2nd Matt Baisley 3rd Alex Ready

2012 – 1st Alex Ready 2nd Jack Tritton 3rd Ollie Carberry

2013 – 1st Georgie Whitbread 2nd Jack Tritton 3rd Jason Hutton

2014 – 1st Jack Tritton 2nd Thomas Foulser 3rd Robert Welham

2015 – 1st Robert Welham 2nd Lewis Appiagyei 3rd Lewis Galer

CADET LEAGUE

2004 – 1st Tom Morfoot 2nd Tony Rumball 3rd Lewis Bond

2005 – 1st Tom Sykes 2nd Dan Peck 3rd Lewis Bond

2006 – 1st Tom Sykes 2nd Alex Vingoe 3rd Scott Garside

2007 – 1st Alex Vingoe 2nd Jake Dewbery 3rd Tom Moore

2008 – 1st Jesse Chamberlain 2nd Craig Cummings 3rd Ryan Cummings

2009 – 1st Arnold Lincoln 2nd Aiden Durrant 3rd Michael Hughes

2010 – 1st Craig Cummings 2nd Aiden Durrant 3rd Michael Hughes

2011 – 1st Sam Fitzpatrick 2nd Oliver Grantham 3rd Mitchell Fenn

2012 – 1st Jason Hutton 2nd Jack Tritton 3rd Aaron Hudson

2013 – 1st Thomas Foulser 2nd Oscar Drane 3rd Lydia Walmsley

2014 – 1st Ryan Lingwood 2nd Oscar Drane 3rd Oliver Kidner

2015 – 1st Alfie Sallis 2nd Joshua Vallance 3rd Jayden Francis

 

 
Ellough-Kart-Booking